FFA.0S.302.CLAK52
DigiKey Part Number
FFA.0S.302.CLAK52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.0S.302.CLAK52
Description
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FFA.0S.302.CLAK52 Models
Number of Positions
2
Shielding
Shell Size - Insert
302
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C