FFA.0S.302.CLAC42Z
DigiKey Part Number
FFA.0S.302.CLAC42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.0S.302.CLAC42Z
Description
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFA.0S.302.CLAC42Z Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
2
Shielding
Shell Size - Insert
302
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C