GO 10-SMS/SP3
DigiKey Part Number
398-GO10SMS/SP3TR-ND - Tape & Reel (TR)
398-GO10SMS/SP3CT-ND - Cut Tape (CT)
398-GO10SMS/SP3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GO 10-SMS/SP3
Description
CURRENT SENSOR HE 10A
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GO 10-SMS/SP3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Frequency
DC ~ 300kHz
Mfr
Linearity
±0.3%
Series
Accuracy
±1.3%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
Part Status
Active
Response Time
2µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
26mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
50mV/A