A011-D-V-700
DigiKey Part Number
788-1038-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A011-D-V-700
Description
LED DVR CC BUCK-BOOST 48V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 48V (Max) Constant Current LED Driver Buck-Boost Topology 1 Output
Category
Voltage - Output
48V (Max)
Manufacturer
LEDdynamics Inc.
Current - Output (Max)
700mA
Series
Power (Watts)
34 W
Packaging
Bulk
Dimming
Analog, PWM
Part Status
Active
Features
SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Topology
Buck-Boost
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.00" L x 1.20" W x 0.38" H (50.8mm x 30.5mm x 9.5mm)
Voltage - Input (Min)
10V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
32V