TYA40126R8M-10
DigiKey Part Number
240-TYA40126R8M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYA40126R8M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYA40126R8M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYA40126R8M-10
Description
FIXED IND 6.8UH 1.5A 230 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 230mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
DC Resistance (DCR)
230mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)