TYA252012100M-10
DigiKey Part Number
240-TYA252012100M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYA252012100M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYA252012100M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYA252012100M-10
Description
FIXED IND 10UH 850MA 480 MOHM
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 850 mA 480mOhm Max 1007 (2518 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TYA252012100M-10 Models
DC Resistance (DCR)
480mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1007
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.053" (1.35mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A