TYA2520101R0M-10
DigiKey Part Number
240-TYA2520101R0M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYA2520101R0M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYA2520101R0M-10
Description
FIXED IND 1UH 2.2A 85 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 85mOhm Max 1007 (2518 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1007
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.045" (1.15mm)
Current - Saturation (Isat)
3.1A