MGV2520102R2M-10
DigiKey Part Number
240-MGV2520102R2M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-MGV2520102R2M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-MGV2520102R2M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGV2520102R2M-10
Description
FIXED IND 2.2UH 2.3A 119 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 2.3 A 119mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGV2520102R2M-10 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
119mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)