HI2220P551R-00
DigiKey Part Number
240-2236-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HI2220P551R-00
Description
FERRITE BEAD 550 OHM 2220 1LN
Customer Reference
Detailed Description
550 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 2220 (5650 Metric) 4A 35mOhm
Category
Current Rating (Max)
4A
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
35mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2220 (5650 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.078" (1.97mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
Impedance @ Frequency
550 Ohms @ 100 MHz