HFB075024-000
DigiKey Part Number
240-2146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFB075024-000
Description
FERRITE CORE 124 OHM SOLID 2.4MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid Free Hanging Ferrite Core 124Ohm @ 300MHz ID 0.094" Dia (2.40mm) OD 0.295" Dia (7.50mm) Length 0.394" (10.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFB075024-000 Models
Category
Impedance @ Frequency
124Ohm @ 300MHz
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Material
HF
Series
Inner Dimension
0.094" Dia (2.40mm)
Packaging
Bulk
Outer Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Type
Round
Length
0.394" (10.00mm)