35T0231-00P
DigiKey Part Number
240-2584-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35T0231-00P
Description
FERRITE CORE TOROID 991NH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Parylene Ferrite Core Toroid Type Length Width 0.231" (5.87mm) Diameter 0.061" (1.55mm) Height
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Gap
Ungapped
Packaging
Bulk
Initial Permeability (µi)
5000
Part Status
Active
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
26.775
Core Type
Toroid
Finish
Parylene
Diameter
0.231" (5.87mm)
Height
0.061" (1.55mm)
Inductance Factor (Al)
991 nH