28B1142-000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Fair-Rite Products Corp.
In Stock: 9,622
Datasheet
Solid Free Hanging Ferrite Core 85Ohm @ 100MHz ID 0.748" Dia (19.00mm) OD 1.142" Dia (29.01mm) Length 0.295" (7.49mm)
28B1142-000
DigiKey Part Number
240-2118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
28B1142-000
Description
FERRITE CORE 85 OHM SOLID 19MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
28B1142-000 Models
Category
Impedance @ Frequency
85Ohm @ 100MHz
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Material
28
Series
Inner Dimension
0.748" Dia (19.00mm)
Packaging
Tray
Outer Dimension
1.142" Dia (29.01mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Type
Round
Length
0.295" (7.49mm)