HG2458-7RDR-NM
DigiKey Part Number
5073-HG2458-7RDR-NM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HG2458-7RDR-NM
Description
ANTRUB DUCK 2.4/5.8GHZ 7DBI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA 802.11a/b/g/-c, ISM, Wi-Fi, WiMax Whip, Straight N Type Male Magnetic
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
L-com
VSWR
2
Packaging
Bag
Gain
4.5dBi, 7dBi
Part Status
Active
Termination
N Type Male
RF Family/Standard
General ISM, WiFi
Mounting Type
Magnetic
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Height (Max)
7.070" (179.58mm)
Frequency (Center/Band)
2.45GHz, 5.5GHz
Applications
802.11a/b/g/-c, ISM, Wi-Fi, WiMax
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz