C19LC14-15-10F
DigiKey Part Number
5073-C19LC14-15-10F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C19LC14-15-10F
Description
IEC LOCK C19 TO C14, 15A, 250V,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC 320-C19 H05VV-F3G1.5, SJT
Category
Number of Conductors
3
Manufacturer
L-com
Cord Type
H05VV-F3G1.5, SJT
Series
Wire Gauge
14 AWG
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
10.00' (3.05m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C19
Current Rating (Amps)
15A