C14-C132-15-2F
DigiKey Part Number
5073-C14-C132-15-2F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C14-C132-15-2F
Description
C14 - 2C13 SPLIT POWER CORD, 15A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.00' (609.6mm) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC 320-C13 (2) SJT
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
L-com
Wire Gauge
14 AWG
Packaging
Bag
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
2.00' (609.6mm)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C13 (2)
Current Rating (Amps)
15A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
105°C