TCG058WXLPBVNN-AN30
TCG058WXLPBVNN-AN30
DigiKey Part Number
73-TCG058WXLPBVNN-AN30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCG058WXLPBVNN-AN30
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 5.8"
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 24-Bit (RGB) 5.8" (147.32mm) 1280 x 768 (WXGA)
Category
Viewing Area
126.72mm W x 74.88mm H
Manufacturer
Kyocera International, Inc.
Backlight
LED
Packaging
Tray
Dot Pixels
1280 x 768 (WXGA)
Part Status
Active
Interface
24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
5.8" (147.32mm)
Dot Pitch
0.10mm W x 0.10mm H