T-55619GD065J-LW-ABN
DigiKey Part Number
73-13906-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T-55619GD065J-LW-ABN
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 6.5"
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 6.5" (165.10mm) 640 x 480 (VGA)
Category
Viewing Area
132.50mm W x 99.40mm H
Manufacturer
Kyocera International, Inc.
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
640 x 480 (VGA)
Part Status
Obsolete
Interface
LVDS
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.21mm W x 0.21mm H
Diagonal Screen Size
6.5" (165.10mm)