TCNL336M016R0200E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
33 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 200mOhm @ 100kHz
TCNL336M016R0200E
DigiKey Part Number
478-13381-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCNL336M016R0200E
Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Capacitance
33 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated
16 V