TCN4108M006R0055E
DigiKey Part Number
478-13373-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-13373-1-ND - Cut Tape (CT)
478-13373-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCN4108M006R0055E
Description
CAP TANT POLY 1000UF 6.3V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2924 (7361 Metric) 55mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V