TCN4107M025R0100E
DigiKey Part Number
478-TCN4107M025R0100ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCN4107M025R0100ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCN4107M025R0100EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCN4107M025R0100E
Description
CAP TANT POLY 100UF 25V 2924
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 2924 (7361 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
25 V