TCJY476M035R0100E
DigiKey Part Number
478-12537-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12537-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12537-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJY476M035R0100E
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz