TCJE476M035S0055
DigiKey Part Number
478-13146-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-13146-1-ND - Cut Tape (CT)
478-13146-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJE476M035S0055
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz