TCJ5477M016R0100E
DigiKey Part Number
478-13191-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-13191-1-ND - Cut Tape (CT)
478-13191-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJ5477M016R0100E
Description
CAP TANT POLY 470UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
5
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz