SR291C102KARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 0
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Similar
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR291C102KARTR1
DigiKey Part Number
SR291C102KARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR291C102KARTR1
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)