SR275C104KAR
DigiKey Part Number
478-6011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR275C104KAR
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR275C104KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.260" L x 0.160" W (6.60mm x 4.06mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)