SR212C103KAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Direct
KEMET
In Stock: 917
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
In Stock: 64
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
10000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR212C103KAA
DigiKey Part Number
478-SR212C103KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR212C103KAA
Description
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)