SR202C223KAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
Similar
KEMET
In Stock: 750
0.022 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR202C223KAATR1
DigiKey Part Number
SR202C223KAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR202C223KAATR1
Description
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)