SR201C104MARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
KEMET
In Stock: 592
TDK
In Stock: 176
Murata Electronics
Murata Electronics
Similar
KEMET
Similar
0.1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR, AR Series
SR201C104MARTR1
DigiKey Part Number
SR201C104MARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201C104MARTR1
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR201C104MARTR1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)