SR151C102KAATR1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR151C102KAATR1
DigiKey Part Number
478-7305-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7305-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151C102KAATR1
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR151C102KAATR1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)