SD2114S040S8R0
DigiKey Part Number
478-7817-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7817-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7817-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD2114S040S8R0
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 8A 2114
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 8A Surface Mount 2114/DO-214AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SD2114S040S8R0 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
2114/DO-214AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 8 A