SD0805S040S1R0
DigiKey Part Number
478-SD0805S040S1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-SD0805S040S1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
478-SD0805S040S1R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD0805S040S1R0
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount 0805
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
0805
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A