NOSC686M006R0200
DigiKey Part Number
478-NOSC686M006R0200TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-NOSC686M006R0200CT-ND - Cut Tape (CT)
478-NOSC686M006R0200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOSC686M006R0200
Description
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2312
Detailed Description
68 µF Niobium Oxide Capacitor 6.3 V 2312 (6032 Metric) 200 mOhms
Category
Dissipation Factor
6%
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Manufacturer Size Code
C
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated
6.3 V
Supplier Device Package
2312 (6032 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 mOhms
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)