NOSB476M006R0500
DigiKey Part Number
478-NOSB476M006R0500TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-NOSB476M006R0500CT-ND - Cut Tape (CT)
478-NOSB476M006R0500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOSB476M006R0500
Description
CAP NIOB OXID 47UF 20% 6.3V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Niobium Oxide Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 500 mOhms
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NOSB476M006R0500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Dissipation Factor
6%
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Manufacturer Size Code
B
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
47 µF
Features
Low ESR
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated
6.3 V
Supplier Device Package
1210 (3528 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500 mOhms
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)