KGM05AR71H472MH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 45,628
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 122,284
Datasheet
KEMET
KEMET
TDK
YAGEO
TDK
In Stock: 83
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
4700 pF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
KGM05AR71H472MH
DigiKey Part Number
478-KGM05AR71H472MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05AR71H472MH
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05AR71H472MH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)