KGM05ACG1H390JN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 305,115
Datasheet
Direct
Vishay Vitramon
In Stock: 4,433
Datasheet
39 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
KGM05ACG1H390JN
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1H390JNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1H390JN
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05ACG1H390JN Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)