KGF21BR72A152KT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 3,015
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 1,315
Datasheet
Upgrade
TDK
1500 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
KGF21BR72A152KT
DigiKey Part Number
478-KGF21BR72A152KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGF21BR72A152KT
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGF21BR72A152KT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)