GG0402055R042P
DigiKey Part Number
478-10593-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10593-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10593-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GG0402055R042P
Description
TVS DIODE 5VWM 16VC 402
Detailed Description
16V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
60W
Capacitance @ Frequency
5pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V
Voltage - Breakdown (Min)
5.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16V