GG0402052R542P
DigiKey Part Number
478-10592-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10592-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10592-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GG0402052R542P
Description
TVS DIODE 5VWM 15.5VC 402
Detailed Description
15.5V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GG0402052R542P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
46W
Capacitance @ Frequency
2.5pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V
Voltage - Breakdown (Min)
5.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.5V