CB042D0334JBC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CB042D0334JBC |
Description | CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC 2220 |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.33 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2220 (5750 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CB042D0334JBC Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm) |
Tolerance ±5% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - AC 40V | Applications General Purpose |
Voltage Rating - DC 63V |