CB017E0103JBA
DigiKey Part Number
478-13090-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-13090-1-ND - Cut Tape (CT)
478-13090-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB017E0103JBA
Description
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB017E0103JBA Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.045" (1.15mm)
Tolerance
±5%
Applications
General Purpose
Voltage Rating - AC
63V
Features
Low ESR, Low ESL
Voltage Rating - DC
100V