BP0805A2160ASTR
DigiKey Part Number
478-12190-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12190-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12190-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP0805A2160ASTR
Description
RF FILTER BAND PASS 2.16GHZ 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.16GHz Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 400MHz Bandwidth 0.85dB 0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BP0805A2160ASTR Models
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
KYOCERA AVX
Insertion Loss
0.85dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.080" L x 0.061" W (2.03mm x 1.55mm)
Frequency
2.16GHz
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Bandwidth
400MHz