600S5R6CW250XT
DigiKey Part Number
600S5R6CW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
600S5R6CW250XT
Description
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603
Detailed Description
5.6 pF ±0.25pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
600S5R6CW250XT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)