1812CC683KA11A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 514
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 304
Datasheet
In Stock: 0
Direct
Murata Electronics
In Stock: 3,317
Direct
Taiyo Yuden
0.068 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Ceramic 1812
1812CC683KA11A
DigiKey Part Number
1812CC683KA11A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812CC683KA11A
Description
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1812CC683KA11A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)