08055C104KAJ2A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 18,158
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Direct
Walsin Technology Corporation
Knowles Syfer
KEMET
KEMET
TDK
YAGEO
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Taiyo Yuden
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
08055C104KAJ2A
DigiKey Part Number
478-08055C104KAJ2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-08055C104KAJ2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-08055C104KAJ2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055C104KAJ2A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08055C104KAJ2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)