08055C104JAJ4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 50,935
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 24,613
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Walsin Technology Corporation
KEMET
YAGEO
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
In Stock: 1
Upgrade
KEMET
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
08055C104JAJ4A
DigiKey Part Number
08055C104JAJ4A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055C104JAJ4A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08055C104JAJ4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)