2220Y6300154KST
DigiKey Part Number
1608-2220Y6300154KSTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y6300154KST
Description
MULTI-LAYERED CERAMIC CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±10%
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)