2220Y1K00104KST
DigiKey Part Number
1608-1167-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1167-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1167-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y1K00104KST
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2220Y1K00104KST Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)