2211YA250561KGTUYX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
560 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 2211 (5728 Metric)
2211YA250561KGTUYX
DigiKey Part Number
1608-2211YA250561KGTUYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2211YA250561KGTUYX
Description
CAP CER 560PF 250VAC C0GNP0 2211
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)