1808Y3K00561KNT
DigiKey Part Number
1608-1447-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1447-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1447-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y3K00561KNT
Description
CAP CER 560PF 3KV X8R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X8R 1808 (4520 Metric)
EDA/CAD Models
1808Y3K00561KNT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)