1206Y1000823KST
DigiKey Part Number
1608-1061-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1061-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1061-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y1000823KST
Description
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1206
Detailed Description
0.082 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206Y1000823KST Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)